A lent kzlt szveg egy plyamunka rsze, amit a szerz (B..) engedlyvel kzlnk. Brmifle mdon msolni vagy felhasznlni TILOS!!!
Vallsok
A valls japnban nem mutat egysges kpet, hanem inkbb sok valls egyvelege. Az si valls a shintoizmus, ami abbl llt, hogy tiszteltk a csaldi-nemzetsgi s trzsi szellemeket, valamint a vdisteneket, a kamikat. (A kami sz jelentse: legfbb, elljr, vezet.) Azt nem tudni, hogy a kamik mik voltak eredetileg. Az egyik lehetsges vlasz, hogy a Fld s az elemek szellemei, a msik, hogy az elhunyt sk szellemei. Persze az is lehet, hogy a kamialakokban mindkt elkpzels sszeolvadt. A lnyeg az, hogy a vallsos szvegek szerint krlbell nyolcmilli ilyen szellem s istensg ltezik. gy ht egyltaln nem csoda, hogy minden egyes animban feltnik kzlk nhny. Na s persze rendszerint megjelennek a shinto szentlyek is. A szentlyeket papnk (miko) rzik, akiknek lltlag olyan termszetfeletti hatalmuk van, amivel tvol tudjk tartani a gonosz dmonokat a rjuk bzott szent trgyaktl. Persze ez csak legenda. Az pletek bejratnl tallhat kapu (torii) mindig magas keresztoszloppal rendelkezik. A szentlyekben pedig az istensgek emblmit rzik (mint pldul a tkrt s a kardot), valamint azokat a paprcskokkal teleaggatott bambusz rudakat, amelyek a szent ft jelkpezik.
A buddhizmus Krisztus utn hatodik szzad derekn kerlt japnba knai s koreai kzvettssel. A buddhista papok hirdettk a llekvndorls tant, miszerint az ember lelke miutn a test meghal, tovbb szll egy j testbe. Ez a folyamatos tkleteseds tja, aminek a vgn, ha az ember lelke elrte tkletessget, akkor elri a Nirvant, ami a teljes megsemmislst jelenti. A pagodkat dszes kapu zrja el a klvilgtl. Kt oldaln a kt templomrz szrnyalakkal. A foltron Buddha szobra s templomi ednyek vannak, az oltr kzepn egy kis asztalkn pedig szent knyvek tallhatk. A mangarajzfilmekben ltalban a pagodkat lthatjuk viszont, de idnknt megjelenik nhny buddhista szerzetes is. Br igaz, hogy ezeknek a viselkedse nem mindig olyan, mint amilyet egy szerzetestl elvrnnk, de ettl fggetlenl szinte mindig fel vannak ruhzva a varzslatok s gonosz tkok megtrsnek kpessgvel.
A konfucianizmus szintn a hatodik szzadban kerlt japnba. Konfucius szerint a felebarti szeretet a legnagyobb erny. Aki egsz letben nem cselekszik rosszat, hanem mindig csak jt tesz, annak az lete soha meg nem szn ima. Ezekbl az elvekbl alakult aztn ki a konfucianizmus. Ezek a tanok hatssal voltak a japnokra s vszzadokon keresztl meghatrozta a np egyes rtegeinek viselkedst, de a Msodik vilghbor utn a jelentsgk lecskkent.
A keresztnysg eleinte (a tizenhatodik szzadban) gyorsan terjedt az orszgban, de meg kellet kzdenie a shinto s a buddhista valls erejvel. Sokan csatlakoztak ehhez a hithez fkpp a falusi npek kzl. Ennek szmtalan felkels lett az eredmnye, mivel a japnok szemben jobbnak tnt az ekkorra Eurpban kialakult rendszer, mint amiben k ltek. Aztn a tizenhetedik szzadban a nemesek be is tiltottk a keresztnysget a sok gond miatt, amit okozott. Ksbb aztn mikor kihirdettk japnban a vallsszabadsgot, a keresztnyek ismt visszatrtek a szigetorszgba, s ma mr egyre tbben kvetik ezt a hitet. Jelenleg nagyjbl kilencezer ilyen templom van az orszgban, s egyre szaporodik a keresztny vodk s iskolk szma is.
|